It-entreprenør vinder Danmarks vigtigste it-pris

Iværksætteren, investoren, aktivisten og bloggeren Thomas Madsen-Mygdal får IT-Prisen 2011. Læs hvorfor og se hans fem favorit-sites.

Artikel top billede

Foto: Patrick Bay Damsted

Læs også:
23 demokratiserer prof-video

Gearskifte for software:Giv medarbejderne magten

Den 33-årige iværksætter Thomas Mygdal-Madsen blev her til aften hædret af IT-Danmark, da han fik IT-Prisen 2011, som bliver uddelt af IT-Branchen og IDG (som udgiver Computerworld).

"Thomas Madsen-Mygdal er en it-iværksætter af fineste karat. Han er en ildsjæl, der ikke bare har de gode ideer. Han fører dem ud i livet og får dem til at lykkes."

Viser vej for andre  
Sådan motiverede administrerende direktør Søren Queitsch, IDG, tildelingen. Han pegede på, at Thomas Madsen-Mygdal er en af hovedkræfterne bag Podio og ikke mindst den årlige Reboot-event. 

"Thomas Madsen-Mygdal er også manden, der for alvor har været med til at sætte sociale medier og videoanvendelse på dagsordenen i Danmark. Vi er i en tid, hvor Danmark har brug for folk, der viser vejen for andre iværksættere," sagde Søren Queitsch.

Efter 15 år som internet-iværksætter går Thomas Madsen-Mygdals verden stadig fra Nørrebro, og investeringerne har hverken gjort ham til milliardær eller levemand - endnu.

Startede Mondo som 17-årig

Thomas Madsen-Mygdal var kun 17 år, da han i 1995 var med til at starte webbureauet Mondo, der langt senere udviklede sig til det Mondo, der sidste år endeligt måtte lukke. Året efter var han videre og i gang med Radiator.

Da sammenbruddet i den dot.com-baserede økonomi ramte verden i 2001, var han et midtpunkt i udviklingen af en dansk online-kultur. Det er Thomas Madsen-Mygdal forsat med at være.

Lavere cigarføring

Cigarføringen blev lidt lavere, og overskriften blevet sociale medier. Virksomheden hed Social Square, som han stadig ejer en del af og er med i. Konsulentarbejdet i Social Square-regi, betegner han selv som meget spændende og med til at holde hans fødder fast på jorden.
 
Thomas Madsen-Mygdal har aldrig drømt om en stor exit. Han har, som han selv udtrykker det, tjent penge på forskellige projekter. Men den store børsnotering eller salg af en virksomhed uden omsætning; den ligger og har altid ligget ham fjernt.

Gennembruddet?

23 er en forretning med en pæn omsætning og en omsætning finansieret af abonnementer. Det giver både ro og langt bedre muligheder at vide, hvad der er i kassen i de kommende år.
 
Podio har et helt andet finansieringsbehov for at skalere globalt. Og her kan det godt være, at Thomas Madsen-Mygdal skal til at revidere sit forbehold for venture kapital.

Fokus på at skaffe nyt

"Vi har brugt 20 til 30 år på at bruge it til automatisering af det, vi allerede gjorde. Mit fokus er, hvordan teknologien kan skabe noget nyt," sagde Thomas Madsen-Mygdal i sin takketale.

For ham handler det om, at teknologien nu kan understøtte udviklingen af netværksorganisationer, hvor relationen mellem mennesker er komplekse og hyperaktive i stedet for lineære og narrative.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Uspecificeret arbejdssted

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S